2016 İçin Kişisel Yol Haritası Önerisi

2016 kişisel yol haritası

Her yılbaşı olduğu gibi bu yılbaşı da hepimizin yeni yıldan beklentileri var. Daha iyi bir iş, daha iyi bir araba, piyangodan çıkacak milyonlar, bir ev sahibi olmak ya da bir eş bulmak. Herkes birbirine iyi dileklerde bulunuyor. Oysa 2016 yılı dediğiniz kurgusal bir zaman diliminden ya da takvim yapraklarının değişmesinden ibaret. Siz kafa yapınızı değiştirmedikçe, 2015 yılında sizi mutsuz eden şeylerin, 2016 yılında da tekrar başınıza gelmesi sürpriz olmayacaktır. 2016 yılında 42.yaşını kutlayacak ve baba olacak bendeniz 2015’ten daha kaliteli bir yıl geçirmek isteyenlere naçizane önerilerimi derledim.

1) Daha fazla kitap okuyun, daha az TV seyredin. Emin olun bunu yaparsanız 2016 size çok iyi gelecek!

2) İşten eve, evden işe kısır döngüsü içine girmeyin, muhakkak hobileriniz olsun. Daha da iyisi, 2016 yılında hobiniz işiniz olsun! Ama nasıl olacak demeyin, gerçekten isterseniz ve mücadele ederseniz olur.

3) Kendinize daha fazla vakit ayırmaya çalışın. Yaş ilerledikçe ve etrafınız yalnızlaştıkça doğal bir şekilde gelişen bu alışkanlığa ne kadar erken yaşta başlarsanız sizin için o kadar kıymetli olur.

4) Haberleri ve gündemi takip etmeye minimum vakit ayırın. Kendinizi dünyadan tamamen izole edin demek istemiyorum, ama sizi mutsuz edecek, maksatlı, gerçek olup olmadığından emin olmadığınız haberlerle gününüzü zehir etmeyin. Zaten mutsuz ve depresif insanlarda oluşan bir toplumuz, bari siz kendi elinizle pimi çekmeyin!

5) 4. maddenin bir devamı olarak Sosyal Medya kanallarında gördüğünüz her acıklı ve acındırıcı paylaşıma hemen balıklama atlamayın. Önce bir düşünün, ondan sonra ne yapacağınıza karar verin.

6) Sizin gibi düşünmeyenlerle gerek yüz yüze gerek Sosyal Medya kanallarında polemiğe girerek vakit harcamayın. Bir amaca hizmet etmiyor ve ciddi vakit ve moral kaybına yol açıyor.

7) Başkalarını değiştirmeden önce, kendinizi değiştirin. Hayatınızın ve çevrenizin değiştiğini fark edeceksiniz.

8) Güne Lumosity.com benzeri zeka bulmacaları çözerek başlayın. Kafanız gün içinde zehir gibi çalışsın!

9) Başkalarının arkasından konuşmayın, dedikoduyla vakit harcamayın. Instagram gibi bir Sosyal Medya platformunun Türkiye’de dünyadan çok daha hızlı şekilde yayılmasının sosyolojik açıklamasını yapmak gerekirse (sosyolog değilim ama!), bu durumun başkalarının hayatına burnumuzu sokma alışkanlığımızdan kaynaklandığına inanıyorum. Ünlü ya da popüler diye neden bütün gün bir insan evladının Instagram hesabında ne paylaştığı üzerine vakit harcayasınız ki? Zaman çok kıymetli.

10) Bırakın herkes istediği hayatı yaşasın. Sizin hayatınıza direkt müdahale etmedikçe ve sınırlarınızı zorlamadıkça insanların ne yapacaklarına karışmayın. Herkes bildiği gibi yapsın ve yaşasın!

11) Başımıza gelen acı ve tatlı her şeyin büyük bir planın parçası olduğunu unutmayın. Eskilerin deyişiyle “her şerde bir hayır vardır”. Örneğin çok sevdiğimiz bir yakınımızı kaybetmek yüreğimizi dağlasa da, aslında bizim olgunlaşmamıza ve zamanın ne kadar kıymetli olduğunu fark etmemize vesiledir. Her kayıptan alınacak dersler vardır. Her anınızın ve sağlığınızın ne kadar kıymetli olduğunu idrak edip şükretmek için ölüm döşeğini beklemenize gerek yok.

12) Çocuklarınızla daha kaliteli vakit geçirin ve sordukları soruları adam gibi cevaplandırın. Onlar büyükler gibi ön yargılarla kuşatılmış olmadıkları için çok daha yaratıcı oluyorlar. Şimdiye kadar yeğenlerimle çok kaliteli vakit geçiriyordum, 2016’da baba olacağım. Herkes aman bol bol uyu, bebek dünyaya gelince uyuyamazsın diyor. Bense bir an önce büyümesini ve bana sorular sormasını diliyorum. Şüphesiz bu beni de besleyecek ve yaratıcılığımı körükleyecek :)

Sizin de bu listeye eklemek istediğiniz önerilerinize varsa, lütfen yorum olarak iletin. Herkese güzel bir yıl dilerim :)

 

31. Aralık 2015 by Mert Erkal
Categories: Blog | Tags: , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *