Deep Web: Bir Web Var Bende Benden İçeri

Deep Web Etkinliği - Dijital Stüdyo - Halil Öztürkci

Geçtiğimiz Cumartesi günü Dijital Stüdyo’nun organize ettiği Halil Öztürkci yol göstericiliğinde Deep Web etkinliğine katıldım.

İtiraf etmem gerekir ki, arama motoru optimizasyonu danışmanlık hizmeti veren bir kişi olarak Deep Web hakkında bu etkinliğe kadar kulaktan dolma bir iki şey haricinde çok fazla bir bilgim yoktu. Hem meraktan, hem de Dijital Stüdyo neylerse güzel eyler, muhakkak git katıl düsturuyla Cumartesi, yağmur çamur demedim, Workinton Levent 199’un yolunu tuttum.

Deep Web’e yakışırcasına etkinliğin organize edildiği salon yerin altındaydı. Daha önce Workinton Levent 199’a hiç gitmemiş biri olarak binayı ve etkinliğin yapıldığı salonu oldukça konforlu buldum. Yol göstericimiz, nam-ı diğer “Beyaz Şapkalı Hacker”, Halil Öztürkci katılımcıları beyaz şapkasıyla karşıladı.

4 saatlik etkinlik boyunca bir an bile sıkılmadım. Konunun ilgimi çekmesinin yanı sıra, yol göstericimizin kendine has üslubu ve engin deneyimi de bunda büyük rol oynadı. Ayrıca tüm katılımcılar sordukları ilginç sorularla konuyu daha da ilginç hale getirdiler. Bu anlamda en katılımcı topluluklardan birine şahit oldum diyebilirim. Benim gibi konuya merak duyarak gelenlerin yanı sıra, Deep Web’de bir takım işler yapan (satış, vb.) ve kendini geliştirmek isteyenler de vardı.

Konunun meraklıları için etkinlik esnasında aldığım bazı notları paylaşmak istedim:

– Deep Web arama motorları tarafından indekslenemeyen ve bulunamayan her şeyin dahil olduğu kısma verilen isim. Tam büyüklüğü bilinmemekle birlikte, bildiğimiz İnternet’in 500 katı büyüklüğünde olduğu tahmin edilmektedir.

– Çok katmanlı yapısı, kullanılan şifreleme ve yönlendirme teknikleri nedeniyle arama motorlarının erişerek tarayacağı bir ortam değildir. Hatta bu çok katmanlı yapısından dolayı Deep Web jargonunda Onion (Soğan) kullanımına sıkça rastlıyoruz.

– Deep Web’i temel olarak 2 farklı amaç için değerlendirebiliyoruz:

1) VPN kullanımına benzer şekilde web sitelerini erişim kısıtlaması ve takip edilme endişesi olmaksızın görüntüleyebilmek (Altta belirttiğim TOR tarayıcısı marifetiyle)

2) Deep Web üzerinden bir takım işler gerçekleştirmek (satın alma, satış, vb)

– Elbette Deep Web’i herkes masumane amaçlar için kullanmıyor; uyuşturucu satışı, çocuk pornosu dağıtımı, silah satışı, kredi kartı numarası ve fiziksel kredi kartı satışı, terör örgütlerinin kendi iç mesajlaşmaları, çalıntı PayPal hesaplarının satışı, vb. pek çok amaçla kullananlar. O nedenle Deep Web öyle çok da elinizi kolunuz sallayarak kişisel bilgisayarınız üzerinden sörf yapacağınız bir ortam değil.

– Deep Web üzerindeki alışverişler Bitcoin olarak gerçekleşiyor. 1 Bitcoin = 797 TL. Yalnız para alışverişi için bir Bitcoin Wallet’a (cüzdana) ihtiyacınız var.

– Deep Web içinde verified seller kategorisi bulunuyor. Yani kredi kartı çalıp satan adamları da güvenilir satıcı olarak nitelendirmişler. Hırsız bile olsan iyi bir esnaf olmalısın :)

– Deep Web üzerinden herhangi bir adrese gönderim de yapabiliyorsunuz

– Deep Web’de gezinmek için Torproject.org’dan TOR tarayıcısını indirmeniz gerekiyor. Dediğim gibi evinizde kişisel bilgisayarınızla denememenizde fayda var :)

Bu enteresan etkinlikten dolayı başta Halil Öztürkci olmak üzere etkinliği düzenleyen Dijital Stüdyo‘dan Meral Bayrak ve Yakup Bayrak’a çok teşekkür ederim. Beni yine hayal kırıklığına uğratmadılar. Bir sonraki etkinliklerini sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

30. Ekim 2015 by Mert Erkal
Categories: Yeni Medya | Tags: , , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *