Hakkımda

Mert Erkal - SEO Uzmanı

Merhaba,

Ben Mert Erkal, nam-ı diğer “İnternet’in Son Ütücüsü”.  Gemi inşa mühendisi olmama rağmen kendimi bildim bileli bilgisayarlara ve internete karşı büyük bir tutkum vardı. Bu tutkum beni 10 senelik işimden ayrılıp kendi yolumda yürümek konusunda cesaretlendirdi. 2009 yılında Stradiji Dijtal Pazarlama‘yı kurdum, o gün bu gündür Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve App Store Optimization (ASO) danışmanlık hizmeti veriyorum.  Kısa sürede pek çok uzmanın peydahlandığı bu alanlarda her gün yeni bir şeyler öğrenmenin coşkusunu ve sevincini yaşıyorum.  Bu blogu hem hissettiğim coşkuyu bu konuların meraklıları ile paylaşmak hem de bir türlü kendi yolculuğunda ilk adımı atmaya cesaret edemeyenlere bu yolun cok çetrefilli, ama bir o kadar da keyifli oldugunu gösterebilmek için tutmaya karar verdim.

Neden İnternet’in Son Ütücüsü?

Bu soruya sıkça muhatap olduğum için detaylı bir açıklama yapmam gerekiyor. Türk Dil Kurumu’nun internet sitesinde “son ütücü”‘nün açıklaması aşağıdaki şekilde yapılmış:

Son Ütücü: (İsim) Tekstil ürününe son biçimini veren kimse

İnternet Pazarlamasını klasik ve bilindik pazarlama yöntemlerinden farklılaştıran en önemli unsur pazarlama faaliyetlerinin şimdiye kadar hiç olmadığı kadar ölçülebilir olması.  Pazarlama faaliyeti için harcanan bütçe ile çalışmalar sonunda elde edilen kazanımlar ve dönüşümler çok net bir şekilde ortaya dökülebilmekte. Hal böyle olunca salt müşteri memnuniyetinin yeterli olmadığını (Örnekse “xxxx kelimesi arandığında Google’da rakibimin sitesinin üstünde çıkmak istiyorum”), dönüşüme odaklanmamız sürecin başlarında fark ettim. İşte İnternet’in Son Ütücüsü deyimi tam da bu noktada yaptığım işi açıklamak konusunda imdadıma yetişti.

İşim gereği pek çok web sitesinin ziyaretçilerinin ve arama motorlarının beklentilerini aynı anda karşılayacak şekilde yeniden yapılandırılmasından sorumluyum. Kısaca “bu site olmamış,  böyle olması gerekirdi, böyle yapalım, aksi takdirde arama motorlarında çuvallama ihtimaliniz oldukça yüksek” diyerek ahkam kesiyorum.  Şirketin tepe noktasındakilerin beğenilerine mazhar olmuş web sitelerinin eksiklerini ve gediklerini tesbit edip yamanması konusunda yaratıcı öneriler üretiyorum. Böylece hem sitenin ziyaretçilerinin beklentilerini karşılıyorum hem de arama motorlarından daha fazla ziyaretçi çekmesini sağlıyorum. Bunları yaparken nihai hedefim ise site üzerinden dönüşümü arttırmak.  Web sitelerine son şeklini veriyorum ve son ütüsünü yapıp kırışıklarını düzeltiyorum.

Benim için son derece eğlenceli bu yolculuğun hem eğlenceli hem de öğretici taraflarını blogumda düzenli olarak paylaşacağım. Hem SEO ve ASO konularında güncel gelişmeleri meraklısı için yorumlamaya çalışacağım, hem de sizlerin yorumlarından ve sorularından besleneceğim. Beni bu yolculukta yalnız bırakmazsanız çok sevinirim…

Mert Erkal

mert erkal - searchmetrics certified professional

 

 

 

Comments (5)

 1. merhaba serdar kuzuoglu ıle videonuzu izledim.öncelikletakdir ettim sizi gerçekten kırılma olayını yaşamışsınız hayatınızda.

  ben de epey uzun süredir bazı fikirlerle farklı işler tasarlıyorum kafamdan -eticaret projeleri- fakat bundan once güzel bir blog projesi kendim için tasarlıyorum .

  blog mastermind sitesinden bahsetmişsiniz bu sıte gerçekten sizin iş geliştirmenizde rol model oynadı mı ve işe yarıyor mu ?

  pro blogger sitesinden de bahsettiniz.?

  sizce kendim i eğitmek için nasıl bir yol izlemelıyım.biraz kafam karışık da bu konu ile ilgili.

  tesekkur ederımm

  oğuz

 2. merhaba mert bey: bende internet dünyasına çok meraklı birisi olarak,birkaç kez denemelerim oldu,blog siteler yapmaya çalıştım,satış ortaklığı falan yapmaya çalıştım ama başarılı olamadım maalesef…ingilizce çok az var,fazla anlamıyorum…worldpres ile site yaptım,blog açabiliyorum..Bana nasıl bir yol önerirsiniz,bende bu işten para kazanabilirmiyim…Sizde diğerleri gibi bir e-kitap mı satıyorsunuz yoksa bu bilgileri bize vermek için!!!!!

 3. Merhaba Mert bey.Sizi Serdar Kuzuoğlu ‘nun yaptığı programda izledim.Yazı yazmayı çok seviyorum.Bu konuda da kendime epeyce güveniyorum.Bir kaç internet sitesıne yazılar yazıyorum.Bir firmaya da tanıtım yazıları hazırlıyorum.Fakat kendımı ıyıce geliştirip bundan ıyı bır kazanc sağlamak istiyorum.Sevmediğim bir işte çalışmaktansa yeteneğimi kullanmak istiyorum.Bır blog acarak ilk adımı atmak istiyorum.Bunun i,çin neler yapmam kendimi nasıl geliştirmem konusunda yardımcı olursanız çok tesekkür ederim.Basarılarınızın devamını diliyorum.

Leave a Reply

Required fields are marked *